Учители от ПТГ „Д-р Н. Василиади“ и „Св. Св. Кирил и Методий“ се обучаваха в ЦЕРН

Топ новина! Uchiteli-ot-PTG-„D-r-N.-Vasiliadi“-i-„Sv.-Sv.-Kiril-i-Metodii“-se-obuchavaha-v-TSERN
Учители от ПТГ „Д-р Н. Василиади“ и „Св. Св. Кирил и Методий“ се обучаваха в ЦЕРН

НАДЕЖДА ТИХОВА Преподаватели по информационни технологии от Професионалната техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ - Елена Илиева и Красимир Иванов, и една учителка от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ - Нина Кънева, бяха на обучение в ЦЕРН – Европейскат

ЦЕРН е страхотно постижение на науката и въобще на човешкия ум, казват габровски учители
НАДЕЖДА ТИХОВА
Преподаватели по информационни технологии от Професионалната техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ - Елена Илиева и Красимир Иванов, и една учителка от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ - Нина Кънева, бяха на обучение в ЦЕРН – Европейската организация за ядрени изследвания в Швейцария, от 14 до 22 октомври. Те били одобрени за участие в програмата за квалификация на Министерството на образованието и науката, предназначена както за инженери, преподаващи по професионалните предмети, така и за учители по информатика и информационни технологии. В групата били включени 39 учители от цялата страна, обучавани от екип български учени, които работят в ЦЕРН. Според главния организатор на обучението – Снежина Димитрова, директор на Планетариума с обсерватория във Варна, групата от учители е била петнадесета поред , която посещава ЦЕРН. В най-голямата лаборатория за физични изследвания учителите слушали лекции до обяд, а следобед посещавали различни обекти от инфраструктурата на ЦЕРН.
„За тези, които си мислят, че това е само институт за ядрена енергия – казва Елена Илиева, - работещите там предпочитат в наименованието да се говори не за ядрена, а за „високите енергии“. Т. е. те работят предимно в тази насока. Любопитен факт е, че в ЦЕРН само 3% са физици, останалата част са инженери и то предимно инженери по електроника, по компютърни науки, IT специалисти. Всъщност те са тези, които провеждат реалните експерименти и осъществяват условията за експериментите.“
Нашите учители посетили именно такива зали за експерименти и се почувствали на мястото си. „Беше изключително любопитно – разказва още инж. Елена Илиева – как инженерният ум е решил съответните ситуации технически. Например как да се изстудят до достатъчна температура магнитите, те да бъдат така направени, че да се получи нужното ускорение. Все чисто технически въпроси, които са от някакво космическо значение. Беше много любопитно да научим и как е ставало сглобяването на тези огромни устройства, които са по 17-20 тона. Всичко това е на основата на едни огромни магнити и самото сглобяване се сравнява с бутилка, в която трябва да се направи макет на кораб. И всичко това се прави на 120 метра дълбочина под земята. Изключително достижение на всякакъв вид науки. Другото, което ми направи силно впечатление, е фактът, че хората, които работят там, са от различни краища на света. Те създават и творят наука, която е изцяло за мирни цели. Нямат проекти с друга насоченост. Т. е. идеята за сътрудничеството, за решаването на такива глобални проблеми заедно, при тях работи и то на 100%.“
До 2010 година Красимир Иванов е преподавал физика, а сега компютърна техника и технологии. В раздела за атомна и ядрена физика в десети клас се споменава за тази физична лаборатория – ЦЕРН. „Беше ми любопитно да видя какво представлява ЦЕРН – коментира Красимир Иванов. - Това е една магия, която не може да се опише с няколко думи. Това е страхотно постижение на науката и въобще на човешкия ум.“
Според Елена Илиева теоретичните постулати, които са изведени като физични закони в началото на XX век, трябвало да бъдат чисто практически доказани. Това представлява именно експериментът на големия адронен колайдер – да докаже фундаменталните закони и теоретични постановки. „Те правят това с откритието от 2012 година – новата така наречена „божествена частица“ X-бозон – обяснява още Елена Илиева. - Всъщност колайдерът (б. а. - ускорител) не е само един. Това са множество последователни колайдери, за да се постигне това невероятно ускорение, което е необходимо за сблъсъка на протоните. Много любопитно те го сравняват с предавките на автобомила. Ако седнете зад волана, не може направо да превключите на шеста скорост и да очаквате, че ще отидете директно на 140 км в час. Точно това правят техните ускорители - всеки отива на определена степен на ускоряване докато се достигне до най-големия – адронния колайдер, който е 27 километра, и те смятат, че вече им е недостатъчен. Идеята им е през 2020 година да направят нов ъпгрейд и съответно да построят още едно по-голямо такова съоръжение.“
Едната от целите на тези обучения е да се популяризира дейността на ЦЕРН. Преподавателите, имали щастието да бъдат в най-голямата физична лаборатория в света, ще споделят наученото и видяното със своите ученици и колеги. Всъщност тяхното обучение ги прави обучители, които са си донесли оттам достатъчно и подходящи материали, видеоклипове. Част от тях са предназначени за колегите им по английски език, които преподават като чужд език по професията. „В ЦЕРН си имат специална програма, ориентирана към образованието и обучението – уточнява Елена Илиева. - С ресурсите, които ни предоставиха, ние бихме могли да разкажем за наученото и видяното на учениците и нашите колеги. Планираме в бъдеще да направим и така наречената видеоконферентна връзка с ЦЕРН, откъдето те ще ни предложат виртуална обиколка. Нашите български учени ще покажат с камери на място истинската магия, за която Ви споменахме, и до която ние само успяхме да се докоснем.“
Освен това нашите учители поканили да гостуват в Габрово учени на световно ниво като проф. Роман Захариев – зам.-директор на Инситута по роботика към БАН и проф. Леандър Литов завеждащ катедра „Атомна и ядрена физика“ в Софийския университет. Те били част от лекторите в ЦЕРН и са поканени да изнесат лекции и в Габрово. Очаква се една от лекциите да бъде изнесена по случай училищния празник на ПТГ „Д-р Никола Василиади“ през декември.

Коментирай!

(при коментар без регистрация, написаното автоматично се проверява за спам!)

0 коментара

  1. Още от Образование

Към началото

Следвай ни