Рекорден брой концерти и световни изпълнители в Дните на камерната музика

<p>Радикално обновление на фестивалния афиш, разчупване на рутината и стереотипите,
Рекорден брой концерти и свето

Радикално обновление на фестивалния афиш, разчупване на рутината и стереотипите, присъствие на световноизвестни изпълнители – с това накратко се характеризира поредното 38-о издание на международния музикален фестивал Дни на камерната музика, спо

. От създаването на фестивала през 1976 г. до днес от 8 до 16 септември габровската публика ще стане свидетел на най-обширната фестивална програма като количество и качество на концертите. Те са 9 на брой. Афишът е изключително разнообразен и застъпва широк жанров спектър от концерти. „Целта е да се задоволят почти всички вкусове и желания на високо образованата габровска публика, която по време на фестивалните вечери попълва анкетни карти и по този начин пряко влияе както на програмирането на Дните на камерната музика, така и на сезона на Габровския камерен оркестър“ - коментира Иван Стоянов. 
Всеки концерт има свое мото, което ще помогне на всички, които за първи път ще прекрачат прага на фестивалната зала, да се ориентират по-лесно в музикалните послания. По този начин организаторите от Община Габрово се надяват да провокират любопитството на младите хора и те да станат бъдеща публика на този фестивал - запазена марка за висока култура.
За пръв път в историята на фестивала концертите ще се състоят в три различни зали: седем - в Художествената галерия „Христо Цокев“, и по един в Дома на културата „Емануил Манолов“ и зала „Възраждане“. 
 
Концертите в Художествената галерия „Христо Цокев“  ще бъдат съпътствани от документална фотографска изложба „Работно заглавие“ на младата габровска фотографка Росина Пенчева. В сърцевината на проекта е идеята за изкуството като развиващ се и изменящ се процес, който преминава в различни превъплъщения и етапи в търсене на себе си и своята завършеност.
За пръв път Дните на камерната музика приоритетно акцентират върху модерното взаимодействие между сериозната музика, джаза, традиционния и екзотичен фолклор, дори и рок музиката. Пет от концертите са посветени на тези междужанрови връзки. Такива са концертите „Джаз и барок“ на джаз пианиста Антони Дончев и виолиста Валентин Геров, концертите на Габровския камерен оркестър със солисти Минчо Минчев и Йълдъз Ибрахимова, дебюта в Габрово на вокален ансамбъл „Спектрум“, в който участва и габровката Весела Морова, както и на канадския саксофонен квартет „Квазер“, където ще се покажат връзки между бароковата музика, джаза, фолклора на тихоокеанския остров Бали и на американския рок-музикант Франк Запа. 
По време на фестивала габровци ще бъдат свидетели и на още една новост. За пръв път в класическата музикална практика по време на изпълнение на едно произведение един изпълнител ще смени два инструмента. Това ще се случи на 9 септември, вторник, в специално написаната за фестивала Балада за цигулка, виола и пиано от Красимир Тасков. В тази балада живеещата в Лондон габровска цигуларка Деворина Гамалова ще сменя цигулката с виола.
Новост ще бъде и включването на младите художнички Елиза Ковачева - Цокова и Искра Кръстева, които по време на концерта на Йълдъз Ибрахимова в зала „Възраждане“ ще рисуват пред погледа на публиката своите впечатления от изпълняваната музика.
Фестивалната програма ще почете и паметта на известния габровски джазмен Манол Цоков, който има и национален принос за популяризирането на джаза в България.

Коментирай!

(при коментар без регистрация, написаното автоматично се проверява за спам!)

0 коментара

  1. Още от Общество

Към началото

Следвай ни