Национална научна конференция организира Регионалният исторически музей

<p>Национална научна конференция с международно участие организират днес и утре
Национална научна конференция

Национална научна конференция с международно участие организират днес и утре от Регионалния исторически музей в партньорство с великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“. Научен ръководител е проф. д-р Петко Петков - зам.-ректор

„Избрахме тази тема - обяснява Красимира Чолакова, директор на Регионалния музей, - защото Габрово не е само географски център на България. Той е и свооебразен център на цялата старопланинска верига, простряна през цяла България. Смятаме, че именно на Габрово се пада честта да организира такъв форум, който да постави началото на серия от прояви, свързани с историята и културата на старопланинския регион и измеренията му в национален мащаб.“

В научния форум ще участват 51 автори на доклади и научни съобщения. Двама от тях са чужденци. Диян Кръстич - представител на народния музей „Зайчар“ в Сърбия, ще участва с доклад за култовите места в северозападните погранични райони. Другият чуждестранен специалист е от Лодз, Полша – д-р Кирил Маринов, който ще говори за географията на Хемус – Предбалкана, Стара планина и Средна гора, според византийски автори. В научната конференция ще участват много специалисти, професори и доктори на историческите науки като проф. д-р Милко Палангурски и проф. д-р Маргарита Карамихова, и двамата от Великотърновския университет. Проф. Карамихова ще говори за нови поклоннически центрове във Велико Търново, а проф. Палангурски – за балканджиите в Учредителното народно събрание. В научния форум ще говорят също специалисти от Софийския университет „Климент Охридски“ и от Югозападния университет „Неофит Рилски“. Ще участват и много историци от музеите и архивите в страната, както и от Института по история на България. Домакините са подготвили разнообразна програма за участниците в свободното им време. Те ще посетят и разгледат новата постоянна експозиция в Дечковата къща, където ще бъдат посрещнати по стара традиция с хляб и сол.
Конференцията ще бъде осъществена с подкрепата на спонсори. Докладите във форума ще бъдат издадени във втория по ред сборник „Известия на Регионален исторически музей“. Според Красимира Чолакова намерението на екипа на музея е конференцията да стане традиционна и да се редува през година с конференция за индустрията.

Коментирай!

(при коментар без регистрация, написаното автоматично се проверява за спам!)

0 коментара

Към началото

Следвай ни