Габровски триумф в първата колоездачна надпревара за Купа „Шокблейз“

Топ новина! състезание на шосе за юноши младша възраст, с класиране по
състезание на шосе за юноши младша възраст, с класиране по точки. Преслав Балабанов, който се състезава за отбора на ”Несебър-Дием спорт”, стана първият носител на Купа „Шокблейз“, а Гавраил Стефанов от „Янтра-Исполин“ грабна среброто, въпреки че спечели

Двама млади габровски колоездачи, съученици в ПМГ “Академик Иван Гюзелев“, окупираха

челото в първото издание на надпреварата за Купа „Шокблейз” на Слънчев бряг - триетапно

състезание на шосе за юноши младша възраст, с класиране по точки. Преслав Балабанов,

който се състезава за отбора на ”Несебър-Дием спорт”, стана първият носител на Купа

„Шокблейз“, а Гавраил Стефанов от „Янтра-Исполин“ грабна среброто, въпреки че спечели

два от трите етапа в състезанието.

На старт в проявата застанаха трийсет и двама млади колоездачи от от седем клуба.

Преслав Балабанов поведе след първия етап, който беше 27 километров критериум по

равните алеи на Слънчев бряг (18 обиколки, със спринт за точки на всяка трета), като взе

два от спринтовете. Виктор Ванчевски (Македония) и Стивън Камбуров (Несебър-Дием

спорт), допълниха тройката, а Гавраил Стефанов завърши 6-и. По-назад в класирането

останаха другите четирима колоездачи на „Янтра - Исполин“ - Валентин Стефанов, Васил

Гуджев, Тихомир Стоянчев и Пресиян Пенчев.

Вторият етап беше изкачване на височината до Телевизионната купа над Слънчев бряг -

шест километра от с. Кошарица. Тeмпото в него определяха колоездачите на ”Янтра-

Исполин”, „Несебър-Дием спорт” и „Сините камъни, които бяха неизменно сред първите

още след старта. Водещата група отначало бе от десетина бегачи, по средата на

разстоянието, където наклонът бе 18%, останаха седмина. Преди финала Гавраил

Стефанов атакува убедително и пресече пръв финалната линия, следван от Йордан Петров

от „Сините камъни” и Преслав Балабанов. Валентин Стефанов се класира 10-и, Васил

Гуджев-20-и, Пресиян Пенчев-23-и, а Тихомир Стоянчев - 24-и. Така Преслав запази

водачеството си преди последния етап със 70 точки, на четири зад него беше Йордан

Петров, а на шест - Гавраил Стефанов.

Третият етап включваше общ старт на 46 километра от КК „Елените” през Слънчев бряг до

село Козичино. Веднага след старта лидерът във временното класиране Преслав

Балабанов дръпна сам напред, колкото да изпробва рефлекса на колоната. Тя показа, че не

е задрямала и не позволи откъсване. Атаките обаче продължиха, като особено активни бяха

габровските, пловдивските, несебърските бегачи, както и състезаващият се за Македония

Виктор Ванчевски. Височината в началото на старопланинския Дюлински проход разкъса

основната група. По средата на това близо осемкилометрово катерене напред се откъснаха

осем бегачи, които във финалните два километра се движеха по двойки, на малки

разстояния едни от други. Най-отпред въртеше дуетът Гавраил Стефанов-Йордан Петров,

който стигна и пръв до финала, а Гавраил записа своята победа №2 в състезанието. Трети

завърши Преслав Балабанов и бонификацията от точки, които вземат първите петима във

всеки етап, му донесе първата Купа „Шокблейз“. Само с две точки по-малко втори в

комплексното класиране остана Гавраил Стефанов, а третото място на почетната стълбичка

зае Йордан Петров от „Сините камъни” (Сливен).

Валентин Стефанов се класира на 9-о място в крайното подреждане, Васил Гуджев е 23-и,

Тихомир Стоянчев - 28-и, Пресиян Пенчев - 30-и. В отборното подреждане КК“Янтра-

Исполин“ зае 3-то място след ”Несебър-Дием спорт” и „Цар Симеон“ (Пловдив).