Триумф на Узана на ДП по коло ориентиране, Косара Ботева - абсолютен шампион

Kosara-Boteva-e-absolyuten-shampion
Косара Ботева е абсолютен шампион
Габровските състезатели традиционно завоюваха куп отличия от Държавния шампионат по коло ориентиране.

Първенството за 2021 година се проведе край морето с участието на близо 400 състезатели от клубовете в страната. Организатори на проявата бяха Спортен клуб по ориентиране „Бегун” (Варна) и Българска Федерация по Ориентиране в партньорството с Община Варна и кметство с. Шкорпиловци.
КСО „Узана“ завоюва общо 25 призови места от трите дисциплини - спринт, дълга дистанция и щафети. Абсолютен шампион стана Косара Ботева, завоювала титлите и от трите старта в елитната група при дамите - Жени-21. В спринта тройката беше изцяло габровска. Косара спечели златото, следвана от Димана Маринова и Илиана Илиева. В близо 8 километровата дълга дистанция Ботева отново финишира първа, само с 21 секунди аванс пред съотборничката си Христина Козарева. Пълна доминация наложи и щафетата на габровския клуб при Жени-21. Христина Козарева, Силвия Шандуркова и Косара Ботева завоюваха златните медали с аванс от над 15 минути пред тройката на „Браун тим“ (Велико Търново).
От индивидуалните стартове на спринт и дълга дистанция габровските състезатели спечелиха 19 отличия. В спринта шампиони станаха Алекс Сархачев (М12), Ева Сархачева (Ж12) и Цвета Комитска (Ж18). Със сребро се окичи Никол Иванова (Ж12), а бронзови медали заслужиха Йордан Тихомиров (М16), Анна Марея Игнатова (Ж16) и Маргарита Радева (Ж20). В дългата дистанция първи места завоюваха Никол Иванова (Ж12), Цвета Комитска (Ж18) и Милена Кръстева (Ж35), на второ място се класираха Ева Сархачева (Ж12), Маргарита Радева (Ж20) и Миглена Гатева (Ж35), а Борис Карабойков завърши трети при Мъже-16.
КСО „Узана“ имаше шест отбора в призовите тройки и при щафетите. Отличното представяне на Христина Козарева, Силвия Шандуркова и Косара Ботева при Жени-21 беше допълнено от вицешампионска титла на Добромир Добрев, Лъчезар Илиев и Николай Начев при Мъже-21. Златни отличия на клуба донесе и щафетата на момичетата до 12 години - Сиана Матева, Ева Сархачева, Никол Иванова. На второ място се класираха щафетите при Мъже-18 (Александър Генев, Йордан Тихомиров, Борис Карабойков) и Жени-20 (Ясемин Занкова, Анна Марея Игнатова, Маргарита Радева), а на трето - отборът на Жени-14 (Моника Кирилова, Рая Христова, Яна Дочева).