Шампионска титла за Косара Ботева

Водеща! Kosara-BOTEVa
Косара БОТЕВА
Косара Ботева спечели титлата от Държавното първенство по нощно ориентиране в елита при жените.

Шампионатът се проведе на Шуменското плато при доста неприятни метеорологични условия - студено време, дъжд и мъгла. Видимостта беше значително ограничена и за намиране на точките в равнинната част на Платото беше необходима голяма прецизност.
Близо 300 състезатели на възраст от 10 до 82 години бяха заявили участие. 87 от тях не влязоха в класирането по различни причини - незавършили, пропуснали точки или нестартирали.
Косара Ботева завоюва убедително титлата при Жени-21. Състезателката на пробяга дистанцията от 5.5 километра с 15 контролни точки за час, една минута и 58 секунди. С 2 минути по-бавна беше Наталия Атанасова от „Бегун“ (Варна). Националната състезателка Андрея Дяксова от „Карлък“ (Смолян) остана трета, на близо 6 минути след Ботева. 13-то и 15-то място заеха съотборничките на Косара - Елеонора Николова и Димана Маринова. В елитната група при мъжете Лъчезар Илиев завърши пети, а Мартин Пенчев - 20-ти. Владимир Атанасов от „Бегун“ взе титлата с време от малко по-малко от час, следван на около минута от Апостол Атанасов от „Трапезица“ (Велико Търново) и на почти две от Иван Сираков от „Вариант 5“ (Търговище).
Вицешампион в нощното ориентиране стана Стоян Дачев при Мъже-55, а бронзови отличия завоюваха Йордан Тихомиров (М16), Цвета Комитска (Ж18) и Михаил Михайлов (М20). В първите шестици на своите възрастови групи се класираха Рая Христова (Ж14) - 5-та и Анна Марея Игнатова (Ж16) - 6-та.
На същото място два дни по-късно се проведе и Държавното първенство по маратон. Бронзов медалист в него стана Цвета Комитска при Жени-20, които се състезаваха на 10.8 километра с 16 контролни точки. Времето, за което тя взе дистанцията, беше 2:31:26 часа. При Жени-21 на 14 километра с 21 контроли Косара Ботева завърши пета. Стоян Дачев се нареди 4-ти при Мъже-55, а Анна Марея Игнатова е 6-та при Жени-18.