Областна администрация – Габрово на 25 години

Мария Башева събира досегашните областни управители на 22 февруари

На 1 февруари Областна администрация – Габрово навършва 25 години от своето създаване. С Указ № 1 на Президента на Република България от 5 януари 1999 г. се утвърждават границите на област Габрово, в която влизат общините Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна. На 1 февруари 1999 година с Решение № 45 на Министерски съвет е назначен първият областен управител на област Габрово - Илиян Обретенов. През изминалия четвърт век позицията са заемали 13 души, а временно изпълняващи длъжността са били четирима.
Към Областен управител на област с административен център Габрово функционират 19 съвета и комисии. Областна администрация предоставя 24 административни услуги, от които гражданите могат да се възползват в Центъра за административно обслужване или онлайн. Центърът е създаден през 2000 г., като през него са преминали десетки хиляди граждани.
По повод юбилея на институцията областният управител Мария Башева организира среща с колегите си, заемали поста през годините, които да споделят свои интересни спомени, случки, събития. Официалната церемония ще се проведе на 22 февруари, в присъствието на ръководители на институции, териториални структури и екипа на администрацията.

Справка в отдел „Справочна“ на Българската телеграфна агенция сочи, че областни управители, както и такива временно изпълняващи длъжността, са:

Илиян Обретенов  - от  28.1.1999 г. до 2.11.2000 г.; Лиляна Хранова - Петкова  - от 2.11.2000 г. до 2.8.2001 г., и.д. Пламен Минев - от 2.8.2001 г. до 21.8.2001 г., Цветан Нанов - от 21.8.2001 г.; 1.9.2005 г. преназначен; до 30.10.2008 г., Светлозар Тодоров - от 3.11.2008 г. до 12.8.2009 г., Мариян Костадинов - от 12.08.2009 г. до 5.6.2013, и.д. Неделчо Търкаланов - от 5.6.2013 до 19.6.2013 г., Николай Григоров - от 19.6.2013 г.  до 10.9.2014 г., Лиляна Хранова - Петкова - от 10.9.2014 г. до 26.11.2014 г., Николай Сираков - от 26.11.2014 г. до 15.2.2017 г., Иванка Баева - от 15.2.2017 г. до 10.5.2017 г., Невена Петкова - от 10.5.2017 г.до 14.4.2021 г., Мария Пенева- и.д. - от 14.4.2021 г. до 19.5.2021 г., Борислав Бончев - от 19.5.2021 г. до 17.1.2022 г., Ралица Манолова - от 17.1.2022 г. до 4.8.2022 г., Кристина Сидорова - от 4.8.2022 г.  до 28.7.2023 г. и Мария Башева - Венкова - от 28.7.2023 г. до настоящия момент. 

 

 

Коментирай!

(при коментар без регистрация, написаното автоматично се проверява за спам!)

0 коментара

Към началото