Блестящо представяне на габровските лекоатлетки

Топ новина! Blestyascho-predstavyane-na-gabrovskite-lekoatletki

С два медала се окичи 14 годишната Ева Петкова. Спортният талант на „Еврофутбол“ спечели по безапелационен начин надпреварата на 800 метра. Без особено да се напъва, състезателката на „Орловец 93“ избяга двете обиколки за 2:23.44 минути и остави на повече от три секунди зад себе си втората – Мира Николова от Добрич.

Две шампионски и две вицешампионски титли завоюваха възпитаничките на треньора Веселин Георгиев от АК „Орловец 93“ от първия за сезона Национален шампионат на открито за юноши и девойки до 18 години. Най-масовото състезание в календара на БФЛА събра повече от 900 млади атлети от клубовете в страната, които си оспорваха отличията в 40 дисциплини при двата пола на Националния стадион „Васил Левски“.

С два медала се окичи 14 годишната Ева Петкова. Спортният талант на „Еврофутбол“ спечели по безапелационен начин надпреварата на 800 метра. Без особено да се напъва, състезателката на „Орловец 93“ избяга двете обиколки за 2:23.44 минути и остави на повече от три секунди зад себе си втората - Мира Николова от Добрич. Ева направи чудесен дебют и в дисциплината 1500 метра, от която грабна среброто с време 4:50.10 минути. Четвърта тук се класира друга състезателка на „Орловец 93“ - Маргарита Радева, която спря хронометъра на 5:00.05 минути.

Това, което се изплъзна на Маргарита на 1500 метра, тя успя да си го вземе на по-дългата дистанция - 3000 метра. Състезателката на Веселин Георгиев направи чудесно бягане и смъкна впечатляващите 35 секунди от резултата в дисциплината, който регистрира по време на зимния шампионат в зала. Радева дълго беше начело в бягането, но липсата на опит си каза думата и тя не издържа на финалната атака на Елица Тодорова (Средногорски атлет, Пирдоп). Времето, което регистрира, беше 10:41.76 минути.

Втората титла на АК „Орловец“ от Националния шампионат за състезатели до 18 години донесе Ния Вичева. Ния нямаше реална конкуренция в бягането на 2000 метра с препятствия и финишира с внушителния аванс от 20 секунди пред втората - Зорница Добрева (Еър, Варна). Времето, за което преодоля дистанцията, бе 7:43.32 минути. Ния участва и в бягането на 3000 метра, в което завърши 7-ма (11:30.68 мин).

Доброто представяне на момичетата от АК „Орловец“ беше допълнено от родената 2004-та година Йоана Йончева. Тя зае 9-то място във високия скок, с резултат от 145 сантиметра, и 29-то в бягането на 400 метра, в което участваха 53 състезателки. Четирите възпитанички на треньора Веселин Георгиев бяха на косъм от това да спечелят медали и от щафетната надпревара на 4х400 метра. Йоана, Ева, Ния и Маргарита обаче имаха  лошия късмет да попаднат в по-слабата от двете състезателни серии. Те спечелиха своята, но времето, което регистрираха - 4:18.21 минути, беше по-слабо от това на първите три отбора от другата серия - КЛАСА (София), ЦСКА (София) и „Добруджа“ (Добрич). Така квартетът на „Орловец 93“ се нареди на 4-то място в страната.

В Националния шампионат до 18 години участваха и няколко габровски юноши. Асен Статев (Орловец 93) си направи личен резултат в бягането на 800 метра - 2:13.77 минути, и заe 15-о място от 30 участници. В надпреварата на 2000 метра с препятствия Статев се класира 5-и със 7:33.83 минути.

В дисциплината тласкане на гюле участваха трима възпитаници на треньора Михаил Кьошев. Давид Цанев от ЛК „Тот атлет“ влезе във финала и се класира на 9-о място с 12.37 метра. Съотборникът му Стефан Дянков зае 15-а позиция с 11.14 метра, а Илиян Филипов от „Орловец 93“ е 19-ти с 10.85 метра.

Следващият Национален шампионат е за момчета и момичета под 14 години. Той ще се проведе на 9-и юни, отново в столицата.