„Бъки“ загуби финала за Купата, „Свиленград“ вдигна трофея

Водеща! Otor-t-na-„Svilengrad“
Оторът на „Свиленград“

„Бъки“ надигра категорично „Шумен 98“ (36:24), но в мача за трофея отборът не можа да покаже същата игра и логично отстъпи на тима от Юга, който повече искаше победата.

Женският тим на „Бъки“ не успя да грабне Купа България. Габровският тим загуби финалната среща на турнира
от отбора на „Свиленград-ПУ“, който пък триумфира с Купата за първи път в своята история. На полуфинала
„Бъки“ надигра категорично „Шумен 98“ (36:24), но в мача за трофея отборът не можа да покаже същата игра и
логично отстъпи на тима от Юга, който повече искаше победата. Възпитаничките на Веселина Златева бяха
притеснени, вземаха прибързани решения и в крайна сметка допуснаха твърде много брак, от който съставът на „Свиленград-ПУ“ се възползва максимално.
Първата част на срещата премина при равностойна игра и размяна на голове. „Бъки“ поведе с два в средата на
полувремето (6:4, 7:5), но съставът на Тефик Парафитов не допусна домакините да се откъснат и възстанови
равенството при 8:8. На почивката резултатът беше 12:12.
Още в началото на втората част „Бъки“ загуби гарда Йоана Костова, която натрупа три двуминутни отстранявания и напусна играта с червен картон. Отборът на „Свиленград“ на няколко пъти повежда с 2-3 гола, но габровският тим успяваше да се върне в мача, благодарение на чудесното включване на вратата на Соня Колева.
Последното равенство беше при резултат 19:19 осем минути преди края.Последваха два безответни гола за „Свиленград-ПУ“, реализирани от Кристина Миланова и Роксана Радева, за 19:21. В последните четири минути най-опитната в състава на „Бъки“ Лидия Ковачева пропусна два 7-метрови наказателни удара и това натежа. Лидка все пак намали на 20:21 минута преди края, но 21 секунди преди сирената, при вдигнат пасив, Антония Игнатова проби защитата на домакините и реши всичко - 20:22.
Лидия Ковачева завърши с 9 гола на сметката си, 4 отбеляза Мари Томова, а с 3 завърши Мадлен Тодорова. За
победителките 10 попадения наниза Кристина Миланова, по 4 добавиха Роксана Радева и Райна Георгиева.
„Справихме се в защита, но направихме много технически грешки и това оказа влияние. Във възлови моменти
пропуснахме чисти положения и не успяхме да направим разлика в резултата. Много съм доволна от това, че се борихме до края на мача, но не ни достигна малко късмет и шанс да вземем Купата. За мен е важно, че отбора върви нагоре със всеки един изминал мач и се надявам в бъдеще да има видим резултат. Отборът на
„Свиленград-ПУ“ допусна по-малко грешки от нас и заслужено спечели финала. Продължаваме напред,
предстоят ни равностойни мачове в основната фаза на първенството и целта ни е да се класираме сред
първите два отбора“, анализира след срещата треньорката на „Бъки“ Веселина Златева.
В малкия финал на турнира за Купа България тимът на „Етър 64“ се наложи над „Шумен 98“ с 31:24 (13:13).
Двубоят беше равностоен през първото полувреме, като водачеството се сменяше на няколко пъти. След
почивката търновки направиха серия от 8:2 поведоха с 21:16 в 41-ата минута, а десет минути преди края
окончателно предрешиха мача, след като дръпнаха с 26:19. До края възпитаничките на Йонка Генчева
контролираха играта и се осигуриха бронзовите отличия. С по 7 гола за победителките се отличиха Кристиана
Караманлиева и Данислава Петрова, а Соня Богданова добави 5. За „Шумен 98“ Кристина Сабо завърши с 11
попадения.
Президентът на БФ Хандбал Росица Бакърджиева връчи Купа България на новите носителки на отличието.
Раздадени бяха и три индивидуални награди. Гергана Александрова (Свиленград-ПУ) взе отличието за най-
добър вратар, голмайстор на финалния турнир стана Кръстина Касабова (Шумен 98), а приза за най-полезен
играч (MVP) заслужено стана притежание на капитана и лидер на „Бъки“ Лидия Ковачева.