„Бъки“ детронира шампиона

Водеща! „B-ki“-detronira-shampiona

Женското хандбално първенство ще има нов шампион. Това стана факт, след изиграването на последния мач от основната фаза на първенството между „Етър 64“ и „Бъки“, който беше определящ за крайното класиране и
съответно за участниците в Суперфинала за титлата.

Преди срещата „Бъки“ беше начело с 11 точки, „Свиленград“ на втора позиция с 9, а „Етър 64“ на третото място, също с 9 точки, но по-лош показател в директните двубои с тима от Свиленград. Тоест, „виолетовите“ трябваше
да търсят задължителен домакински успех срещу „Бъки“, за да си осигурят участие в Суперфинала. Габровските
хандбалистки обаче показаха, че играят само и единствено за себе си и за победа във всяка една среща, и
спечелиха мача във Велико Търново, като съответно лишиха тима от старата столица от възможността да
защитава шампионския си трофей. Любопитното е, че това ще бъде първият път от 2007-ма година насам, в
който отборът на „Етър 64“ няма да играе на финал в женското първенство. За този период от 11 години
воденият от Йонка Генчева спечели осем шампионски титли и три втори места.
Първото полувреме на мача в ДСК „Васил Левски“ тръгна гол за гол до 10-та минута. След това отборът на
„Бъки“ направи една добра серия от 1:5 и излезе напред, като си осигури аванс от два гола на почивката - 10:12.
Лидия Ковачева и съотборничките й нанесоха втори, смъртоносен удар в началото на втората част. Тя започна с
попадение от 7 метров наказатален удар за домакините, последвано от шест безответни гола във вратата на
„Етър 64“, пет от които на невероятния 15 годишен талант Мари Томова. В 43-та минута резултатът вече беше
12:20. „Етър 64“ се опита да навакса в минутите до края, но габровските хандбалистки удържаха натиска и
редовното време изтече при резултат 23:25.
Мари беше най-резултатна за победата с 9 точни попадения, Лидия Ковачева добави 7, а 3 гола заби Мадлен
Тодорова. За „Етър 64“ топ реализатор с 6 гола беше Десислава Кръстева.
„Направихме още една важна крачка. Момичетата действаха като един истински колектив и се бориха докрай.
Играхме добре,пропуснахме много чисти стрелби, но играта в защита ни донесе победата“, коментира
треньорката на „Бъки“ Веселина Златева.
В Суперфинала за титлата „Бъки“ ще срещне „Свиленград“. Битката е до две победи от три мача, като
габровският отбор ще има домакинско предимство ако се стигне до решаваща трета среща, заради по-предното
си класиране в основната фаза.
„Бъки“ игра в състав: Лидия Ковачева-7, Йоана Костова, Карина Съменова-1, Габриела Цонева-1, Екатерина
Стефанова, Силвия Якова, Маргарита Христова, Милица Колева-2, Ивон Дюлгерова, Теодора Якова, Мадлен
Тодорова-3, Рени Еремиева-1, Емилия Самуилова-1, Соня Колева, Мари Томова-9, Ивета Христова.