ХК„Бъки“ е абсолютният №1 при девойките до 19 години

HKKBakii-е-absollutniiat--1-pri-dеvookitе-do-19-godini
След като спечели Купа България в началото на годината, габровският тим триумфира и с шампионската титла на страната.

Четири категорични победи във финалния турнир, проведен в спортна зала „Орловец“, донесоха трофея на Ивон Дюлгерова и съотборничките ?. Така отборът на „Бъки“ защити първото си място от миналата година и отново показа, че няма конкуренция у нас в тази възраст.

Петте най-добри отбора в страната при девойките до 19 години влязоха в битка за медалите в зала „Орловец“ и изиграха по един мач по между си. „Бъки“ стартира с убедителен успех срещу „Панагюрище“. Срещата завърши при резултат 34:17, на полувремето 15:11. Габриела Цонева реализира 7 гола за успеха, 5 добави Йоана Костова, а по 4 пъти се разписаха Мари Томова и Ивета Христова. За „Панагюрище“ 11 от 17-те попадения бяха дело на Мария Маслева.

Последва категорична победа и над състава на „Ники спорт“ (Сливница). Само след 12 минути игрово време в тази среща резултатът вече беше 15:1. До почивката хандбалистките от Сливница успяха да реализират 5 гола и получиха 22. През втората част домакините намалиха оборотите, играта беше малко по-равностойна и срещата приключи при резултат 38:19. Мари Томова отбеляза 8 гола в този мач, с 5 завърши Емилия Самуилова, а по 4 вкараха Екатерина Стефанова, Теодора Якова и Стефани Петрова. За „Ники спорт“ 9 попадения наниза Анита Костадинова.

Мач №3 за „Бъки“ във финалния турнир беше срещу тима на „Етър 64“ (Велико Търново). И в тази среща габровският тим взе комфортен аванс още през първото полувреме, завършило при резултат 18:10. През втората част двата състава си размениха почти по еднакъв брой попадения и срещата завърши при 33:24. По 5 пъти за победителките се разписаха Карина Съменова и Мари Томова, а Теодора Якова и Емилия Самуилова добавиха по 4. За „Етър 64“ впечатляващите 13 гола отбеляза Кристияна Караманлиева.

Три победи постигна и тимът на „Хасково“ - 40:32 срещу „Етър 64“, 31:26 над „Ники спорт“ и 36:28 с „Панагюрище“. Така последният мач от турнира се оказа своеобразен финал за шампионската титла. Макар и без Йоана Костова, която получи контузия в двубоя срещу „Ники спорт“, габровските хандбалистки показаха стабилна игра и не оставиха съмнение в това, кой заслужава титлата. „Бъки“ поведе с три гола в 5-та минута (5:2), в 9-та разликата вече беше пет гола (9:4), а още една серия в края на полувремето осигури аванс от 17:11 на тима ни на почивката. През втората част „сините“ напълно отказаха състава на Ирина Миладинова. Нови 18 отбелязани попадения и 8 получени доведоха до финалното 35:19. Мари Томова се разписа 7 пъти за победата, Силвия Якова вкара 5 гола, а по 4 отбелязаха Карина Съменова, Мария Дженева и Ема Самуилова. За „Хасково“ 10 попадения реализира Маринела Панайотова. С актив от 8 точки „Бъки“ оглави крайното класиране в шампионата, а призовата тройка допълниха съставите на „Хасково“ и „Ники спорт“. На четвърто и пето място завършиха „Панагюрище“ и „Етър 64“.

„Очакванията ни се оправдаха и отборът показа, че на тази възраст нямаме никаква конкуренция на родната сцена. Момичетата играха с желание и заслужено взеха златните медали. За някои от тях това бяха последни мачове в тази възрастова група и те се представиха достойно. Поздравявам прекрасните родители на момичетата, които отново бяха с нас и ни дадоха своята страхотна подкрепа, поздравявам и всички благодетели на клуба, които продължават да вярват в нас. Тази титла е за тях“, сподели след края на последния мач треньорът Анита Хараланова.

Две от шампионките заслужиха индивидуални награди. Ивон Дюлгерова за пореден път беше определена за най-добър вратар на първенството, а Мадлен Тодорова получи приза за най-добър защитник. За най-полезен състезател беше определена Маринела Панайотова от състава на „Хасково“, а голмайстор на финалния турнир стана Мария Маслева (Панагюрище) с 56 точни попадения. В идеалната седмица на първенството намериха място още три състезателки на „Бъки“ - Мари Томова, Емилия Самуилова и Карина Съменова. Останалите избрани в седмицата са: Анита Костадинова (Ники спорт), Христиана Петрова (Хасково), Стиляна Добрева (Панагюрище) и Кристияна Караманлиева (Етър 64).

Шампионките на България за 2019-та са: Ивон Дюлгерова, Йоана Костова, Карина Съменова, Габриела Цонева, Екатерина Стефанова, Силвия Якова, Полина Колева, Маргарита Христова, Теодора Якова, Теодора Тодорова, Мария Дженева, Мадлен Тодорова, Емилия Самуилова, Мари Томова, Преслава Проданова, Ивета Христова, Стефани Петрова, Милица Колева.