ХК “Бъки” спечели втора Купа България!

Топ новина! <p>8-ми март донесе нова радост в хандбален клуб „Бъки“! Седмица
ХК “Бъки” спечели втора Купа Б

8-ми март донесе нова радост в хандбален клуб „Бъки“! Седмица след девойките до 19 години и момичетата до 14 години на габровския клуб триумфираха с Купа България, с което поднесоха хубав подарък за празника на своята треньорка Анита Харала

Шест тима си оспорваха трофея в спортна зала „Орловец“. В първата фаза те бяха разпределени в две предварителни групи. „Бъки“ извоюва първото място в своята с две безпроблемни победи. В откриващия мач на турнира домакините удариха с 21:9 състава на „Етър 64“ (Велико Търново). Още до почивката възпитаничките на треньорката Анита Хараланова направиха разлика от 11 гола - 14:9, която запазиха през втората част. Карина Съменова реализира 7 попадения за успеха, Ивета Христова добави 6, а Габриела Цонева се отчете с 4. Третият тим в групата - „Ники спорт“ (Сливница), също успя да победи „Етър 64“ и така двубоят „Бъки“ - „Ники спорт“ се превърна в директен сблъсък за първото място в група „А“.

Интригата в него обаче изчезна много бързо. Габровските хандбалистки поведоха с 4:1, 6:3, след което направиха една серия от пет поредни попадения и всичко приключи. До края на полувремето домакините допуснаха само още един гол във вратата си и на почивката резултатът беше 20:4. През вторите 20 минути „бъкитата“ увеличиха с още 11 гола аванса си, до крайното 37:11. За съжаление, в този лек мач тежка контузия получи една от водещите състезателки на отбора - Ивета Христова. Ива пострада след сблъсък със състезателка на „Ники спорт“ и в последствие се оказа, че е със счупена ключица. Така отборът остана без много важна фигура за втората фаза, но пък отсъствието на Ивета сякаш мобилизира още повече съотборничките и те играха за нея в последните два мача. Преди да напусне терена Ива заби 9 гола във вратата на „Ники спорт“. С 10 се отчете Габриела Цонева, а Карина Съменова вкара 6. На полуфинала „Бъки“ срещна състава на „Хасково“, който завърши втори в предварителна група „Б“. И в този мач интрига имаше само в началните 5-6 минути. След това „сините“ направиха серия от 9 поредни попадения, с които си осигуриха комфортен аванс на полувремето - 14:3. Осигурили си победата в мача, габровки бяха по-пестеливи през втората част и финалната сирена прозвуча при резултат 26:12. Габи Цонева беше най-резултатна и в тази среща с 9 точни попадения. Карина Съменова отбеляза 6 гола, а по два на сметката си записаха Преслава Проданова, Ванеса Найденова и Симона Христова.
Последното препятствие за габровските хандбалистки по пътя към Купата беше съставът на „Панагюрище“, който спечели група „Б“, а след това надигра на полуфинала състава на „Ники спорт“. Воденият от Любка Карагьозова и Георги Атанасов тим успя да се противопостави максимално на домакините, особено през първата част, в която на три пъти дори успяваше да поведе с попадения на гарда Мария Маслева. До 16-та минута резултатът се движеше гол за гол и едва в последните 180 секунди от полувремето „бъкитата“ успяха да запишат серия от четири поредни попадения, с които си осигуриха аванс на почивката - 10:6. Тези четири гола донесоха и така нужното спокойствие на габровските момичета. Успокоени и освободени те заиграха по начина, по който могат, през втората част и нещата си дойдоха на мястото. Воден от неудържимите Кари Съменова и Габи Цонева отборът на „Бъки“ набързо увеличи своя аванс и до 30-та минута вече беше ясно, кой ще е новият носител на Купа България при 14 годишните. Гол със сирената на Габи Цонева фиксира крайното 22:14 и домакините ликуваха. Карина Съменова блесна с 12 гола във финалния мач. Габи Цонева добави 7 за успеха, а по един път във вратата на „Панагюрище“ се разписаха Силвия Якова, Михаела Сусанова и Маргарита Христова. За отбора на „Панагюрище“ Мария Маслева вкара 4 гола, а Стиляна Добрева и София Пашова отбелязаха по 3.
„Доволна съм и много щастлива от представянето на момичетата. Имахме леки колебания в последната среща, за което, може би, оказа влияние отсъствието на Ивета Христова, а тя е един основен състезател в отбора. Имаше известно напрежение, заради домакинството и това, че играят пред родителите си, на които пък специално искам да благодаря за активната им подкрепа по време на целия турнир. Важното е, че момичетата се пребориха и съвсем заслужено си извоюваха купата“, коментира минути след края треньорката на габровските момичета Анита Хараланова.
Четири от нейните възпитанички бяха сред състезателките, които получиха индивидуални награди за представянето си в турнира. Непробиваемата Ивон Дюлгерова съвсем заслужено взе отличието за най-добър вратар. Кари Съменова получи признанието и статуетката за най-добър защитник, а Габи Цонева беше определена за най-полезен играч на турнира. Ивон Дюлгерова намери място и в златната седмица на Купа България, заедно с Ивета Христова, която пък беше избрана за номер 1 на поста дясно крило. Останалите състезателки в отбора на турнира бяха Стиляна Добрева (Панагюрище) - ляво крило, Мария Маслева (Панагюрище) - лява свръзка, Цветомира Долчинкова (Етър 64) - разпределител, Маринела Панайотова (Хасково) - дясна свръзка, Теодора Николова (Ники спорт) - пивот.
Купа България извоюваха: Преслава Проданова, Ивета Христова, Карина Съменова, Габриела Цонева, Екатерина Стефанова, Силвия Якова, Михаела Сусанова, Маргарита Христова, Ивон Дюлгерова, Ванеса Найденова, Теодора Якова, Теодора Тодорова, Мария Дженева, Весела Проданова, Лора Иванова, Симона Христова.