„Зограф" пак се изгуби в края - 68:87 срещу „Алеко"

Lipsata-na-ravnostoinost-pri-smenite-e-problem,-s-koito-tryabva-da-se-preboryat-tren-orite-Stefan-Ivanov-i-Dimit-r-Todorov
Липсата на равностойност при смените е проблем, с който трябва да се преборят треньорите Стефан Иванов и Димитър Тодоров
Тийнеджърите все още не могат да си повярват и да изиграят силно цял мач

ставен изцяло от юноши на „Чардафон“, в събота в зала „Ивайло“ във Велико Търново не успя на надскочи страхове си и загуби от преодолимия свищовски „Алеко“ с 68:87.  Наглед голямата разлика бе формирана в началото и особено в края на срещата, през останалите минутки тийнейджърите, водени в този мач от Димитър Тодоров, бяха равностойни на батковците. На полувремето те отстъпваха само с 6, преди последните 10 минути - със седем точки - разлика, която не плаши никого в съвременния баскетбол.
    Иначе „Зограф“ започна бойко. Капитанът Ивайло Стоянов спечели началната спорна топка, малко по-късно и реализира за 2:0. Дениз Иванов след това удвои преднината, но лидерството на младите момчета на Трявна продължи само две минути. В този период водачеството се променя 6 пъти, имаше и две изравнявания на резултата. Последното при 10:10.  След това „Зограф“ допусна съперникът му да реализира най-дългата си серия в мача - от 11 точки, и изведнъж се озоваха в ролята на изоставащи с 9 точки -  12:21.  Разликата леко набъбна в началото на втората част, но в края на полувремето - след отлични изяви на Али Чаудри и Ивайло Стоянов, тя бе свалена на 6 - 35:41.
    Второто полувреме започна повече от добре за момчетата на Тодоров, които направиха серия от 7 точки и мачът стана кош за кош при 39:41 и 46:48. В последната четвърт „Зограф“ влезе с изоставане от 7 точки, пет минути по-късно то все още изглеждаше преодолимо - 59:69. Куп непредизвикани грешки обаче изведнъж направиха мача лесен за „Алеко“, който записа третата си победа.
    Свищовлии имаха превес в борбата под кошовете - 48:41, както и тотално надмощие от близка дистанция - 58:34 точки. С по-мощната си физика те очаквано бяха по-успешни при т. нар. "втори шанс" - 12:8, вкараха и една тройка повече от съперниците си - 5 от 24 при 4 от 24. Младостта при „Зограф“ намери отражение при точките от бързи контраатаки - 11:7. Наглед радващо бе преимуществото при приноса на резервите - 36:15, но 31 от тях бяха вкарани от двама души - 23 от Александър Стефанов и 8 от Али Чаудри. Четири момчета не успяха да запишат точков актив, участието им в мача бе лимитирано на около 4 минути, така че е видно къде е резервът за растеж на „Зограф“.
    Лидерът на тима Ивайло Стоянов записа дабъл-дабъл - 16 точки, 14 борби и коефицент за ефективност 13.  Над неговия - 17, е този на Сашо Стефанов.
    Въпреки загубата треньорът Димитър Тодоров видя позитиви в изявите на подопечните си: „Момчетата си подаваха, раздаваха топката, играха като отбор  - точно това гоним при 19-годишните. За съжаление, не успяхме да си вкараме ситуациите, направихме много грешки, при контраатаки изпуснахме сами под коша. Липсва ни опит, но точно затова те играят в „Б“ група - да трупат такъв“.
    „Зограф“, който е рожба на съвместните усилия на местния едноименен клуб и габровския „Чардафон“ за развитие на баскетбола в региона, срещу „Алеко“ бе в състав:   Александър Стефанов (коеф. за ефективност 22, борби 7, асистенции 0, точки 23),  Али Чаудри (7, 3, 1, 8),  Ивайло Стоянов (14, 14, 2, 16),  Венцислав Митев (-2, 1, 0, 0),  Самуил Бакоев (0, 0, 0, 0),  Георги Пашов (2, 0, 0, 6),  Дениз Иванов (3, 4, 2, 6),  Пламен Петков (5, 3, 1, 4),  Мартин Минчев (6, 2, 0, 3),  Георги Събев (4, 0, 0, 2),  Ивайло Стаменов (1, 1, 0, 0),  Искрен Колев(C) (0, 0, 0, 0).
    В следващия кръг, на 9 декември в зала „Ивайло“ във Велико Търново, тревненци могат да стигнат до победата - съперник ще им е търновският „Етрос“, който също е без победа в 6 срещи.