Страхотен мач на „Зограф" срещу Троян, Ивайло с 28 точки

Ivailo-Stoyanov,-na-zaden-plan,-zav-rshi-macha-s-28-tochki
Ивайло Стоянов, на заден план, завърши мача с 28 точки
Тревненският „Зограф“, съставен изцяло от юноши на „Чардафон“ - всички под 17 години, бе на път да изненада един от лидерите в първенството по баскетбол на ББЛ „Б група Център“.

В събота, в зала „Ивайло“ във Велико Търново, воденият от треньорския тандем Стефан Иванов - Димитър Тодоров тим бе равностоен през целия мач на считания преди сезона за основен претендент за първото място „Дрийм тийм“- Троян. „Зограф“-ци спечелиха първата и третата части - 22:21 и 18:14, а десет минути преди края изоставаха с преодолимите 6 точки. Разликата за крайното 77:95 стана факт в последните минути, когато треньорите, виждайки, че не може да се вземе победа, дадоха повече възможности за изява на резервите.

Срещу тревненските малчугани Троян извади най-доброто, с което разполага. В състава отново беше звездата им Цветослав Острев, натрупал опит като професионален баскетболист в плевенския „Спартак“, Ямбол, „Черно море Тича“-Варна, „Балкан“-Ботевград. Заради добрата игра на съперника той бе принуден да остане цял мач на терена - 38:51 минути. Отчете се с требъл - 24 точки, 13 борби, 10 асистенции. С дабъл-дабъл завърши срещата Венцислав Куненски - 29 точки, 12 борби, който обаче не успя да набере коефицент за ефективност колкото партньора си - 25 срещу 38.

Затова пък на нивото на Острев беше талантливият Ивайло Стоянов. Срещу „Дрийм тийм“ роденият през септември 2007-ма лидер на „Зограф“ наниза 28 точки, спечели 12 борби, открадна три топки, което осигури коефицент на ефективност, равен на този на Островски - 38.

Само трима от „Зограф“ не успяха да се разпишат в тази среща, но всички те бяха на терена под две минути. Момчетата на Иванов-Тодоров бяха относително равностойни на по-опитния си съперник през целия мач. Не се видя тяхна основна слабост - битката под кошовете. Отстъпиха, но минимално - 43:49. На бърза контраатака бяха излъгани от батковците - 3:14, но в близката стрелба се гледаха очи в очи - 50:54. Резервите пък се представиха една идея по-добре - 12:11. Не им вървеше далечната стрелба 3:10 тройки, затова ограничиха опитите си до 17, съперниците имаха 34.

Домакините поведоха в началото с кош на играещия им президент и капитан Петър Лалев. През цялата първа част обаче мачът бе точка за точка. Водачеството се сменя няколко пъти, в края то бе за „Зограф“ след кош на двуметровия Мартин Минчев.

Домакините успяха да натрупат двуцифрен аванс през втората четвърт - 33:22, но тийнейджърите се върнаха в играта, печелейки третата. Така преди началото на последните 10 минути тревненци отстъпваха само с 6 точки - 62:68. Цели три минути след подновяването й играта бе равностойна - 66:73. 120 секунди след това все още нищо не изглеждаше загубено 68:76, 68:78. Точни стрелби на Кукенски обаче направиха разликата непреодолима и 1:42 минути преди края Иванов и Тодоров решиха, че нищо не може да се промени и пуснаха резервите. Искрен Колев използва малкото секунди да се разпише, оформи крайното 77:95.

„Много съм доволен от момчетата - анализира видяното Стефан Иванов. - Опитахме се, играхме много добре. С колегата сме единодушни в оценката си. Даже момчетата от Троян казаха след мача, че виждат голямо израстване в нашите. Много ги изморихме и много ги изнервихме. Въпреки че накрая стигнаха до 17 точки разлика, през цялото време мачът си беше равен. В последните 5 минути поведоха малко повече и аз пуснах резервите. Иначе си вървеше точка за точка мачът, играхме много мъжки, доволен съм от всички. Просто опитът, който те имат, и особено Цецо Острев, оказа влияние. През последната четвърт вкара две-три тройки, тогава всички топки минаваха през него. Присъствието на професионален играч в такъв оспорван мач е решаващо. Поемам и аз вина - направих две-три технически грешки. Но вкарахме 77 точки - това ни е най-резултатният мач, и то срещу един от лидерите. Изпуснахме ги в защита в някои моменти, иначе имахме шансове дори да ги бием.“

„Зограф“, състав: Александър Стефанов (Точки 8), Никола Пенев (2), Мартин Минчев (4), Ивайло Стоянов (28), Венцислав Митев (0), Георги Пашов (5), Дениз Иванов (18), Пламен Петков (10), Али Чаудри (0), Георги Събев (0), Искрен Колев(C) (2).