Сребро и три бронза по математика от 61-ата Международна олимиада

Топ новина! B-lgarskiyat-otbor-po-matematika
Българският отбор по математика

Рада Бонева, координатор на мрежата от възпитаници | СООПН

Между 20 и 28 септември се проведе виртуалната 61-а Международна олимпиада по математика. Домакин на най-старото състезание по природни науки трябваше да бъде руският град Санкт Петербург, но усложнената ситуация в света във връзка с COVID-19 не остави математиците по-назад и се наложи организация на специфичен онлайн формат.

В най-престижното за годината състезание по математика участваха 616 ученици от 105 страни, които решаваха по 3 задачи във всеки от двата състезателни дни. Това бяха 21 и 22 септември, а видео церемонията по закриването - 28 септември.

Българските състезатели отново се представиха достойно и добавиха 4 медала към колекцията от отличия за България на най-старото и най-голямо природоматематическо състезание. Тази година националният ни отбор по математика спечели 1 сребърен и 2 бронзови медала, както и 2 почетни грамоти:

 

  • Борислав Кирилов, 10 клас, ПЧМГ София - сребърен медал

  • Евгени Кайряков, 12 клас, СМГ - бронзов медал

  • Мартин Копчев, 10 клас, ПМГ - Габрово - бронзов медал

  • Къонг Виет До, 11 клас, СМГ - бронзов медал

  • Стефан Хаджистойков, 11 клас, СМГ - почетна грамота

  • Диян Димитров, 11 клас, СМГ - почетна грамота

Ръководител на националния отбор е доц. д-р Станислав Николаев Харизанов (ИИКТ / ИМИ-БАН), заместник-ръководител e гл.-ас. д-р Стефан Владимиров Герджиков (ФМИ на СУ / ИИКТ-БАН). Домакин на отбора беше Институтът по математика и информатика към БАН, а наблюдател от страна на МОМ бе проф. Алекса Малчески (Северна Македония).

“Липсата на късмет ни лиши за по една точка от второ сребро на Евгени и още един бронз на Стефан. В отборното класиране България зае 38-ото място със 118 точки”, споделиха ръководителите непосредствено след закриването.

Борислав, Къонг и Евгени бяха част от националния отбор и на МОМ през 2019 г. (сребърни медали), но имат още куп отличия и от Балкански и Младежки балкански и други състезания. Преди броени дни Мартин пък спечели и сребърен медал от виртуалната 32-а Международна олимпиада по информатика!

Самите организатори бяха осигурили допълнителни занимания на участниците, за да ги накарат да се почувстват част от общността и да вдъхнат до колкото е възможно от усещането за международна олимпиада - лекции и речи от бивши състезатели медлисти, виртуални разходки из северната руска столица и др.

Международната олимпиада по математика е първата олимпиада по природни науки. Създадена е през далечната 1959 г. в Румъния. България, Унгария и Румъния са единствените държави, които са участвали във всички издания на олимпиадата от създаването ѝ до днес, като през 1966 г. и 1975 г. страната ни е била домакин.

Към 2020 г. на Международната олимпиада по математика българският отбор е завоювал общо 292 медала: 54 златни, 124 сребърни, 114 бронзови медала, както и 15 почетни грамоти!

Сдружението на олимпийските отбори по природни науки - СООПН, е сдружение с нестопанска цел, създадено през 2010 г. по инициатива на Фондация “Америка за България”. С финансовата подкрепа на Фондацията Сдружението подпомага развитието на националните олимпийски отбори по природни науки в България, като организира подготовката им за участие в международни състезания и олимпиади, и информира българското общество за наистина забележителните успехи на учениците олимпийци.

Участниците в олимпийските отбори по природни науки у нас са ученици между 8-и и 12-и клас. От създаването на българското олимпийско движение (1959 г.) по природни науки към 2020 г. нашите ученици са успели да донесат на страната ни над 969 медала - 179 златни, 346 сребърни, 444 бронзови - от най-престижните международни състезания и олимпиади по астрономия, астрофизика, биология, информатика, математика, лингвистика, физика и химия.

Рада Бонева, координатор на мрежата от възпитаници | СООПН



 

Коментирай!

(при коментар без регистрация, написаното автоматично се проверява за спам!)

0 коментара

  1. Още от Образование

Към началото

Следвай ни