"Зограф" без шансиове срещу Троян - 51:79

YUnoshata-aleksand-r-Stefanov-vkara-nai-0mnogo-tochki-za-otbora
Юношата Александър Стефанов вкара най-0много точки за отбора
В мач от 15-ия кръг от първенството на ББЛ "Б група Център" тревненският "Зограф" загуби в събота в зала "Балканстрой" в Плевен от "Дрийм Тийм"-Троян с 51:79.

В мач от 15-ия кръг от първенството на ББЛ "Б група Център" тревненският "Зограф" загуби в събота в зала "Балканстрой" в Плевен от "Дрийм Тийм"-Троян с 51:79. Предварителните очаквания на водения в тази среща от Димитър Тодоров отбор не бяха високи. Техният съперник е безапелационен лидер в групата и след поредния успех е с актив от 15 победи от 15 възможни. Вторият - горнооряховският "Локомотив" е с 5 по-малко.

Мъжкият отбор на "Зограф" - съвместен проект на тревненския едноименен клуб и габровския "Чардафон" отпътува за Плевен в доста поосакатен състав. В тимовия лист бяха вписани само осем състезатели, двама от тях с недостатъчен опит при мъжете. Това наложи тимът да бъде воден от контузения Димитър Тодоров - единственият баскетболист от региона в последните 20 години, играл в първенството на Италия, а досегашният наставник Стефан Иванов-Джордъна да се опита да запълни неговото място между двата коша.

Стартът бе обещаващ - "Зограф" поведе с 3:0 и почти през цялата първа четвърт , завършила 16:20, поддържаше относително равенство. В тази част от играта лидерството се мени четири, два пъти резултатът бе изравняван. Тревненци записаха и 2:12 минути като лидери в срещата.

От началото на втората част, водени от лидерите си Цветослав Острев и Герман Гачевски троянчани методично трупаха преднина, за да стигнат до сериозна разлика в края на мача след безпроблемни за тях три части - 24:15, 23:10, 13:10.

"Започнахме добре, но правехме много грешки - основно в нападение - анализира видяното от страничната линия старши треньорът в този мач Димитър Тодоров. - В защита играхме добре, особено след като сменихме зоновата с лична защита. Направихме обаче 24 грешки срещу 10 на Троян. В началото на всяка четвърт бяхме трагични, нямам обяснение защо, след това постепенно намирахме темпото."

Действително в първите 5 минути на втората част "Зограф" вкара 3 точки, на третата - 4, на последната - 2. Точно в тези минути "Дрийм тийм" трупаше разлика, която на моменти достигна 31 точки.

" Не можахме да се събудим, слабо играхме и в защита и на контраатака. Аз играх много слабо, поемам голяма част от вината - прояви самокритичност Стефан Иванов. - Но колективната игра не ни се получаваше. Направихе това, което можахме, с това, което имахме, но със сигурност можем много повече - ако имаме повече тренировки заедно."

Най-полезен за "Зограф" в този мач бе капитанът Теодор Върбанов, записал дабъл-дабъл - 12 точки, 18 борбии коефицент за ефективност 19. Положителни изяви имаше и юношата Александър Стефанов - 19 точки, 17 кофецинет за ефективност. По последния показател на плюс е и Николай Василев - 9. Стефан Иванов е с 4, има и 10 борби.

Малко неочаквано тревненци надделяха в битката под кошовете - 51:47 борби, което автоматично им осигури преимущество и при точките от втори шанс - 11:7. По всички останали показатели "Дрийм Тийм" наистина бе една мечта напред - 37:8 точки след грешки на противника, 17:8 от бързи контраатаки, 14:2 от резервите. Победителите вкараха и 5 тройки повече - 11 срещу 6, при това от по-малко опити - 29:31.

До края на редовния сезон "Зограф" ще изиграе вдве срещи - срещу "Локомотив"-Горна Оряховица и "Ударникъ"-Велико Търново. След това са плейофите, за които, според ментора на отбора Антонио Станков треньорското ръководство е запазило специални козове. Условието е всички да са здрави и всички да са на линия.

"Зограф" игра в състав: Николай Василев (коеф. за ефективност 8, борби 4, асистенции 4, точки 7), Стефан Иванов (6, 10, 2, 8), Теодор Върбанов(C) (18, 18, 0, 12), Александър Стефанов (15, 4, 0, 19), Димитър Андреев (-1, 5, 0, 0), Калоян Благоев (5, 2, 0, 2), Цветомир Минев (-10, 3, 2, 3), Искрен Колев (-7, 0, 1, 0).