Шахматният талант Йоан Велчев - трети в България

Iordan-specheli-7-ot-izigranite-9-partii
Йордан спечели 7 от изиграните 9 партии
Чудесен успех постигна състезателят на Шахматен клуб „Орловец 1997“ Йоан Велчев.

Младият габровски шахматист, с треньор международен майстор Йордан Иванов, завоюва бронзов медал от Държавното индивидуално първенство по класически шахмат във възрастовата група на момчетата до 12 години. Състезанието се проведе в зала „Силует“ на хотел „Маринела“ в столицата в продължение на една седмица. Организатори на проявата бяха Българска федерация по шахмат и ШК “Ан Пасан” (София).
    В съревнование с още 50 деца Йоан реализира 7 победи от 9 изиграни партии – 5 с белите фигури и две с черните. Активът от 7 точки му отреди бронзовата позиция. С по 8 точки първите две места заеха Божидар Михайлов от ШК „Пловдив“ и Калоян Пантев от ШК „Рицар“ (София). Любопитното е, че Йоан нанесе единственото поражение на шампиона в турнира, а от Пантев допусна една от двете си загуби.
    В първенството при 14-годишните ШК „Орловец 1997“ беше представен от Михаил Панайотов. С 5 точки от 9 партии (4 победи и две равенства) той зае 12-о място в подреждането от 24 участници.