„Бъки“ си осигури участие в Суперфинала с победа над „Свиленград“

„B-ki“-veche-e-na-Superfinala
„Бъки“ вече е на Суперфинала

Женският тим на „Бъки“ постигна важна победа над „Свиленград“ в предпоследния кръг от основната фаза на
първенството в „А“ РХГ и си гарантира участие в Суперфинала за титлата. Лидия Ковачева и съотборничките й
надиграха носителя на Купа България с 33:28 и вече са с актив от 11 точки на върха във временното класиране

надиграха носителя на Купа България с 33:28 и вече са с актив от 11 точки на върха във временното класиране, като се откъснаха на три точки пред своя опонент. Така габровският тим си осигури една от първите две позиции в крайното класиране, даващи право на участие в мача за златните медали, дори и при евентуална загуба в последния кръг срещу „Етър 64“ във Велико Търново.
За разлика от финалния мач за Купата, този път момичетата на Веселина Златева играха умно и търпеливо, и
заслужено се поздравиха с крайния успех. Лидия Ковачева отново беше познатия лидер на тима, въпреки че
през цялото игрово време на срещата беше пазена персонално. Капитанката на „Бъки“ на няколко пъти надигра пазача си, реализира хубави попадения и беше великолепна в защита. Добър мач, със сериозен процент отразени удари, направи вратарката Ивон Дюлгерова, с отлични изяви в заключителната част блесна и Мадлен Тодорова. Силни минути имаха също Мари Томова, Рени Еремиева и Милица Колева.
Срещата започна равностойно, с размяна на голове до 10:10. След 19-та минута „Бъки“ направи добра серия от 6:1 и дръпна със 17:12. След това обаче домакините допуснаха лековати грешки в нападение, от които съставът на Тефик Парафитов се възползва, и с три поредни гола на Кристина Миланова и един на Антония Игнатова намали на 17:16. Технично попадение на Лидия Ковачева пет секунди преди сирената осигури аванс от 2 гола на „Бъки“ на почивката - 18:16. Тимът от Свиленград стартира по-успешно втората част и успя да изравни при 19:19.
Хандбалистките на „Бъки“ обаче не изпуснаха контрола върху мача и след 43-та минута нанесоха своя удар, като отново направиха разлика от пет гола - 28:23. Възпитаничките на Веселина Златева заиграха по-мобилизирано в защита и откраднаха топки, а Лидия Ковачева реализира успешно контраатаките. Ивон Дюлгерова затвори вратата, Мадлен Тодорова се разигра в нападение, добро включване на пивота направи и Рени Еремиева. Този път състезателките на „Свиленград“ нямаха отговор срещу добрата игра на домакините и разликата се запази до края, за финалното 33:28.
Лидия Ковачева реализира 10 гола за победата, Мадлен Тодорова добави 7, а Мари Томова завърши с 6. За
„Свиленград“ също с 10 гола отбеляза Кристина Миланова, Антония Игнатова и Роксана Радева вкараха по 5.
„Доволна съм, защото този успех ни осигури участие в заключителната фаза на първенството, а и не искахме да оставяме нещата да се решат в последния мач, при гостуването във Велико Търново. Момичетата бяха наясно с важността на този двубой, показаха характер, играха до последния момент и не се огънаха, което е
доказателство, че заслужаваме да бъдем на финала. Лидка отново беше важният човек в състава ни и поведе
отбора. Вече доста често ни се случва тя да бъде пазена лично, тъй като всички познават качествата й. Другите
момичета започнаха да свикват с това, започнаха повече да поемат отговорност и израснаха в това отношение
много. Ивон също беше чудесна. Тя иска да бъде перфектна винаги и при най-малката допусната грешчица се
смущава, но тя познава много добре състезателките, знае слабите им страни и е много добър млад и
перспективен вратар, който има огромна амбиция да продължи да се занимава с хандбал, и аз съм горда, че я
имам в моя отбор. В последния мач с „Етър 64“ ще се опитаме да си осигурим първото място в крайното
класиране, което ще ни донесе домакинско предимство в Суперфинала. Ще излезем за победа, защото искаме
това предимство“, коментира след срещата треньорката на „Бъки“ Веселина Златева.
Във временното класиране преди последния кръг „Бъки“ е начело с 11 точки, „Етър 64“ е на втора позиция с 9
точки, отборът на „Свиленград“ е трети с 8 точки, а четвърти е „Шумен 98“ с 2 точки. На 22 април „Свиленград“
ще приеме „Шумен 98“, а на 24-и април е двубоят „Етър 64“ - „Бъки“.