Иван Стоянов: “Старата поговорка „Музикант къща не храни” е валидна и днес с добавка “в България”

<p>Старата поговорка „Музикант къща не храни“ с добавката „в България“
Иван Стоянов: “Старата поговор

Старата поговорка „Музикант къща не храни“ с добавката „в България“ е валидна и днес, потвърждава диригентът на Габровския камерен оркестър Иван Стоянов. Според него положението с привличането на кадри за оркестъра е трагично.

„Млади музиканти не могат да дойдат да свирят в Габрово за заплатите, които се плащат в момента, но това е обща болест – не само за Габрово, а за всички извънстолични оркестри – коментира диригентът на Габровския камерен оркестър. - За да дойдат млади музиканти, заплатите трябва да почнат от 700-800 лева, защото те трябва да плащат квартира, ако не са устроени в града. Габровските музиканти, с които в момента работим, вече са се устроили и нямат перспективата да отидат в някой по-голям град, защото издръжката на живота е по-голяма. Ние не можем нищо да направим докато заплатите на музикантите в България не станат адекватни на класификацията им. Така че в това отношение нещата са абсолютно песимистични.“
Иван Стоянов е щастлив, че поне талантливият габровски млад цигулар Христофор Михайлов е вече част от Габровския камерен оркестър. Щастлив е, че американката Хедър Броудбенд свири в Габрово, но заради ниската заплата тя започнала да преподава частни уроци, тъй като не може да поддържа дори елементарен стандарт на живот, въпреки голямото си желание да свири с оркестъра. Културната институция е общинска, но и Общината не можела нищо да направи за повишаване на заплатите на музикантите заради нормативната база, смята още Иван Стоянов.
„Докато в България има такова ниво на политическо мислене и културата е нещо, което „подяжда“ бюджета и заделяното за нея е по-малко от 1%, нещата ще бъдат катастрофални и ние в скоро време – в обозрима перспектива, ще се наложи да внасяме музиканти от далекоизточна Азия, където високата култура има огромен подем и хората й отделят внимание - коментира разпалено Иван Стоянов. - Разбира се – ако се вдигнат заплатите. Българските музиканти работят в чужбина, а ние ще очакваме да дойдат музиканти например от Китай. От Русия е изключено, защото там, за разлика от България, те са много уважавани и високоплатени. В Румъния също са уважавани музикантите. В България е най-страшно, отколкото навсякъде другаде в Европа. Страни като Албания, Македония, Сърбия, Гърция, да не говоря за Турция и дори за Северна Африка, също са на по-високо ниво. Музикантите в Мозамбик например също получават повече пари отколкото в България. Трябва да се радваме, че в Габрово има оркестър все още от местни хора. Той съществува, благодарение на това, че част от музикантите от по-възрастното поколение, които са от основателите, някои от тях и пенсионери, са в добро здраве. Това е един от късметите, който дава обозрима перспектива от около 5 години да има оркестър. След това ще трябва да се внасят музиканти и да се работи на съвсем друга организационна плоскост като се викат музиканти по отделни проекти. С това заплащане и с тази политика на държавата това е бъдещето за България. Всъщност тази политика е общоевропейска и е по-скоро катастрофална за европейската култура, защото ние стигнахме може би най-лошите американски практики.“

Коментирай!

(при коментар без регистрация, написаното автоматично се проверява за спам!)

0 коментара

Към началото

Следвай ни