SHestite-v-B-lgariya
Шестите в България

ДЮФК „Янтра 2013“ продължава все по-уверено да заявява присъствието си на картата на девическия футбол в
България. След момичетата до 12 години и девойките до 15 години се представиха много успешно в т.нар.
Фестивал, който е своеобразен финал и по традиция се провежда в края на всеки полусезон (есенен и
пролетен), като събира най-добрите отбори от страната в съответната възраст.

Домакин на проявата беше град Казанлък и там премериха сили най-добре представилите се през сезона 12 състава от страната.
В първата фаза те бяха разпределени в четири предварителни групи. „Янтра 2013“ беше в група „С“, заедно с
НСА (София) и „Дунав“ (Русе). Воденият от Радомир Николов тим стартира с равенство срещу „Дунав“ - 1:1.
Съперникът поведе в 8-та минута, но в 17-та Йоана Борисова изравни, след чудесна асистенция на Александра
Маринова. През второто полувреме „Янтра 2013“ беше по-добрият отбор на терена, но Преслава Иванова и
Йоана Борисова пропуснаха да реализират голови положения. Във втората среща габровският тим отстъпи с 0:2 на Академията. „Дунав“ обаче загуби с по-голям резултат от НСА - 1:6, и това отреди второто място на „Янтра 2013“ в групата и съответно участие в потока за разпределяне на местата от 5-то до 8-мо. Последва победа с 2:0 над пловдивския „Енко“. След нулево първо полувреме, през втората част Преслава Иванова демонстрира страхотните си възможности и завърши с попадения две много добри контраатаки. Успехът класира „Янтра 2013“ в мача за 5-6-о място срещу ЖФК „Берое“ (Стара Загора). Габровският тим поведе и в тази среща, след удар на Иванова и автогол на старозагорки, но след това момичетата от града на липите направиха пълен обрат до 1:5. Отново Преслава в 37-та минута фиксира финалното 2:5.
Така „Янтра 2013“ завърши сезон 2017/2018 на 6-о място в страната при девойките до 15 години. Шампион
стана отборът на „Спортика“ (Благоевград), след победа на финала над „ЛП Суперспорт“ (София) с 3:1. За
третото място „Пълдин“ (Пловдив) победи НСА с 2:1. След „Янтра 2013“ в класирането останаха ЖФК „Бургас“,
„Енко“, „Севлиево лейдис“, „Дунав“, „Етър“ (Велико Търново) и ЖФК „Варна“. Задължително трябва да се
отбележи фактът, че от девет момичета в титулярния състав на „Янтра 2013“ само една е набор 2003, а всички
останали са родени след 2005-та.
„Това беше първо участие за нашия отбор на такъв форум при 15 годишните и да завършим на 6-то място в
България, мисля, че е един страхотен успех. Зад нас са всички отбори от Северна България, което, при така
стеклите се обстоятелства, ни прави най-добрия отбор в тази част на страната. Благодаря на децата за
прекрасната игра, която показаха. Може би това ни е първият турнир, след който нямам забележки към играта.
Перфектни бяха във всички мачове и само разликата във физически аспект, която е вследствие на това, че сме
с 2-3 години по-малки, не ни позволи да сме на още по-предно място в крайното подреждане. Сега ни предстой кратка, но заслужена почивка, след което започваме да се готвим за новите предизвикателства", коментира със задоволство наставникът на момичетата Радомир Николов.
Съставът на шестите в страната: Екатерина Карловска, Ивелина Рангелова,Александра Маринова, Дара Димова, Преслава Василева, Габриела Генчева, Йоана Борисова, Благовеста Ненова, Камелия Таукова, Катрин Колева, Преслава Иванова - капитан