71:72 - инфарктна загуба в спечелен мач

Топ новина! V-napadenie--CHardafon--se-spravyashe-dobre
В нападение

Габровският "Чардафон" загуби инфарктно срещу "Чавдар" (Троян) - 71:72, спечелен мач от първенството на "А" баскетболна група, игран в неделя в зала "Орловец".

10 минути преди края възпитаниците на Антонио Станков и Мариян Костадинов водиха убедително - 57:47, но пропиляха всичко в последната четвърт.
Подкрепяният от Техническия университет "Чардафон" е единственият отбор във втория ешалон на българския баскетбол, който на 100 процента е екомплектован с юноши. Идеята да се обиграва това перспективно поколение започва да дава резултати, след като в предишния кръг габровци се наложиха над "Локомотив" (Горна Оряховица). Амбициите им положителната тенденция да продължи изглеждаха напълно реалистични почти през целия мач срещу далеч по-опитния им съперник. След кратко стъписване в началото домакините методично налагаха своя стил на игра и в края на първата десетминутка отстъпваха само с точка. Лидерството в тази част на мача се променя 9 пъти, но, водени от капитана си Димитър Тодоров, габровци успяха да поведат в началото на втората четвърт и удържаха аваса си в продължение на 28:28 минути - 43:36 на полувремето, 57:47 след 30 минути игра.
"Малшанс. Липса на достатъчно опит, липса и на късмет. Прибързваме в нападение, вместо да задържим топката, стреляме" - оцени инфарктната развръзка треньорът Антонио Станков, който обаче сподели, че е доволен от отборната игра. Секунди преди последния съдийски сигнал "Чардафон" водеше със 71:69, изпълняваше и наказателен удар. Пропусна, после бе свирен фаул в полза на "Чавдар". Троянчани пропуснаха втория наказателен удар, но овладяха отскочилата топка и буквално със сирената реализираха за 72:71.
Контузията на опитния гард Росен Йорданов в последната среща е било решаващо за стопяване на разликата от десет точки, коментира Станков, който специално отличи играта на капитана Димитър Тодоров, на Цветомир Минев, и на най-малките в тима - Христо Саркизов, Мартин Миланов и Красимир Александров. В отсъствието на лидера на "Чавдар" Ивко Ивков, "Чардафон" превъзхождаше в повечето компоненти от играта - 8:2 точки от контраатака, 16:11 след отнети топки, 15:1 отбелязани от резервите, 50:38.9 процента успеваемост при изпълнението на наказателни удари. Относителен паритет имаше в сравнително слабата стрелба от зоната на трите точки - 32:35.7 %. 17-те несполучливи стрелби на "Чардафон" обаче имаха решаващо значение за крайния резултат - в съчетание с почти тоталното превъзходство на гостите в борбата под кошовете - 47:28 спечелени топки. Там властваше двуметровият Александър Кръстев, завършил мача с дабъл-дабъл - 13 борби, 19 точки, но относително слаб коефицент за ефективност - 16, заради 7-те непредизвикани грешки.
Играч на мач безспорно бе Димитър Тодоров - 28 коефицент, натрупан с 21 точки, 7 борби, 7 асистенции, 4 откраднати топки.
"Чардафон" игра в състав: Крум Ахилей(0 точки), Валери Пейков(0), Красимир Александров(6), Боримир Алексиев(2), Христо Саркизов(19), Мартин Миланов(13), Цветомир Минев(8), Иван Монев(0), Росен Йорданов(2), Андреан Деков(0), Димитър Тодоров(C)(21).