„Зограф" устиска бронзовите медали, 57:49 срещу "Канес"

Топ новина! Legendata-Georgi-Glushkov-podkrepi-proekta-Zograf
Легендата Георги Глушков подкрепи проекта Зограф
Договорът между "Чардафон" и "Зограф" донесе купа на Трявна

В един инфарктен и неясен до последните секунди мач „Зограф“ успя да устиска победата срещу плевенския „Канес“ и в първия си сезон в ББЛ „Б група Център“ спечели бронзовите медали. Тимът, плод на договора за сътрудничество между едноименния тревненски клуб и габровския „Чардафон“ и воден през сезона от треньорския триумвират Антонио Станков - Стефан Иванов - Димитър Тодоров, спечели вчера в севлиевската зала „Дан Колов“ малкия полуфинал с наглед убедителното 57:49.
    В началото на последната четвърт ситуацията изглеждаше още по-розова - 47:36 в полза на символичните гости в този мач. 240 секунди преди края обаче „Зограф“, шампион в групата по минимални загуби, бе на път да изпусне сигурна победа, въпреки че води в резултата цял мач. След куп грешки, при които се отличиха почти всички основни състезатели на Трявна, плевенчани направиха серия и изведнъж обърнаха хода на двубоя в своя полза - 49:47. След почти 7 минути суша за "Зограф"  през втората и третата части, нещата в свои ръце взе най-добрият в този мач - Стефан Иванов. Първо той спечели борба в нападение, след това сам завърши подновеното нападение за 49:49, секунди след това изведе тима си напред - 51:49. Това върна самочувствието в отбора и с точки отново на Иванов, Цветомир Митев, Валери Пейков и Калоян Благоев „Зограф“ изтръгна желаната победа.
победа
 Думите на един от най-опитните в отбора - Цветомир Минев, към Антонио Станков след успеха, като че ли отразяват играта на отбора през целия сезон: „Тренер, нямаше да сме ние, ако не ви скъсаме нервите и в този мач“.
 Действително, сценарият на „Зограф“ през целия шампионат бе един и същ - силно начало, убедителна игра до почивката, след това изобилие от грешки, щом натежат краката. Така бе и срещу „Канес“ вчера - 20:9 в първата част, 10:7 - във втората. След това - 17:20 и 10:13 през двете десетминутки на второто полувреме. В този отразък от срещата момчетата на Антонио Станков допуснаха и серия от 0:16, така че две минути преди края плевенчани да си повярват, че Купата за третото място ще е тяхна. През целия мач те играха със самочувствието на състезатели от силната школа на „Спартак“, но може би точно там бе слабото им място. „Зограф“ не изневери на навика си да превръща срещите в тренировка по далечна стрелба и успя да бие свой антирекорд - 0 сполучливи от 12 опита от тройката.
 Този път обаче имаше достоен опонент в това отношение. Момчетата от "Канес" стигнаха коефицент на успеваемост от 26.5, но след като метнаха 34 пъти по коша и вкараха само 9, което  автоматично се превръща в 25 провалени атаки. Към това трябва да се добави и трагичното им представяне от фауллинията - 8 от 15, или 53.3% успеваемост, което повече прилича на 10-годишни момчета. Безогледната стрелба на съперника бе използвана от „Зограф“, който имаше смазващо преимущество в подкошието - 36:10 точки. Бе по-клиничен и при бързите контраатаки - 16:5, както и при изполването на противникови грешки - 16:10. Тревненци имаха и лек превес в битката под кошовете - 46:42 борби, така че статистически победата е повече от заслужена.
 Над всички, за пореден път, въпреки колебанията в началото на срещата, бе Стефан Иванов - пак с дабъл-дабъл - 25 точки, 13 борби, коефицент за ефективност 29. Цветослав Митев, бъдещият военен Димитър Андреев също бяха с добри прояви, но основното е, че целият отбор положи старания. Почти всички записаха над 10 минути на терена и завършиха с точков актив и в положителната скала на новия коефицент плюс-минус, отчитащ влиянието върху играта на всеки състезател.
 „Сами си направихме мача тежък - сподели след срещата старши треньорът Антонио Станков. - Започнахме сериозно, не подценихме противника, играхме здраво, поведохме с доста точки. Но имаше едно отпускане по време на срещата. Забелязах, че Плевен създаваха много положения, но не успяват да ги реализират, въпреки че ние играем зле в защита. Затова на полувремето казах на момчетата, въпреки че водехме с 14 точки, че мачът не е спечелен. „Канес“ имаше само една тройка първото пълувреме, ако ги оставяме свободни, ще започнат да вкарват.  И така стана. През третата част ни вкараха 6 тройки, върнаха се в мача, дори ни поведоха с две точки. Но опита си каза думата в този мач. Опитните играчи като Цветомир Минев, Цветослав Митев, Стефан Иванов направиха много добри отигравания в края на мача, вкарахме важни точки, фалове и донесохме първа купа на Трявна от ББЛ. Искам да благодаря на всички състезатели, на „Зограф“-Трявна, че ни се довериха през този сезон. Надявам се, съвместната работа ще продължи.“
 „Зограф“ бе в състав:  Крум Ахилей (коеф. за ефективност 4, борби 2, асистенции 1, точки 0),  Николай Василев (3, 2, 3, 3),  Валери Пейков (0, 0, 4, 5),  Стефан Иванов (29, 13, 2, 25),  Теодор Върбанов (0, 1, 0, 0),  Николай Георгиев (0, 1, 1, 2),  Красимир Александров (-1, 1, 0, 1),  Ивайло Стоянов (3, 5, 0, 2),  Цветослав Митев (9, 5, 2, 6),  Димитър Андреев (6, 2, 0, 7),  Калоян Благоев (2, 0, 0, 2),  Цветомир Минев (2, 5, 4, 4).